Kanatsız 4-3-3

 Duyurular
  • Twitch.tv Yayınlarımız Çarşamba ve Cumartesi Günleri 11'de Katılmak İçin www.twitch.tv/mrdirewolff
  • Youtube Videolarımız için https://www.youtube.com/cancomertler adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Facebook Grubumuza katılıp diğer oyuncular ile bilgi alışverişine katılabilirsiniz

Taktik incelemeleri serimizde bu sefer Akın Koç kardeşimizin kariyerine konuk oluyoruz. Taktiği kullanandan daha iyi inceleyemeyeceğim için kendisinin inceleme yazısını aynen aktarıyorum:

Taktiği Nice, Fenerbahçe ve Adanaspor kariyerlerimde denedim. Kadrom genel olarak kaliteli olduğu zamanlar kullanmaya başlıyorum çünkü biraz ofansif taktik. ŞL’de iddialıysanız saveleyip deneyin.

Taktiğin ana odağı öndeki üç forveti en efektif bir şekilde kullanmak. göbekteki oyunculardan ortadakini savaşçı orta saha olarak kullanıyorum ki herhangi bir kontrada veya ortadan gelinen ataklarda pas arası yapsın topa dalsın diye. Yani agresif bir savunma oyuncusu olmasını istiyorum fakat aynı zamanda teknik ve pas yeteneği olması lazım çünkü göbekten oynuyoruz ve bu oyuncunun ofansif oyun kurucuya topu aktarabilmesi lazım. Pas ve tekniğinin dışında top kapma, markaj ve agresiflik özelliğinin yüksek olmasına dikkat edin.

 

Ortadaki diğer 2 oyuncudan soldakini ofansif oyun kurucu olarak atadım. Herhangi bir bireysel talimat vermedim. Bu oyuncudan istediğim tek şey yüksek tempoda ileriye hızlı pas vermesi.

Ortadaki son oyuncuya orta saha göbek rolünü verdim. Normalde iki yönlü kullanıyordum ama savunmayı boşlamamak adına ve daha az yorulmasını sağlamak amacıyla bu şekilde kullandım.

Taktikte kilit nokta sol ve sağdaki forvetlerin ayakları. Sol forvete sol ayak kesin lazım arkadaşlar. Yaratıcı forvette pas özelliğinin iyi olması lazım. Sol ayaklı olduğu zaman içeriye verdiği paslarla güzel goller atabiliyoruz.
Savunmaya çok takılmadım pasör stoperler topu şişirdiği için standart olarak kalmalarına karar verdim. Bekleri maç sıkıştığı zaman hücum olarak ayarlıyorum göbek sıkıştığı zaman kanatlardan nefes alabiliyoruz.

Resme baktıktan sonra sırasıyla rolleri yazayım daha net anlaşılsın:

Kaleci – Savunma (Ana özellikleri iyi olsun yeter.)
Bekler – Destek (Ara sıra hücum görevi verilecek. Dripling iyi olmalı.)
Standart Stoperler – (Tekniğin yanında zihinsel özelliklere dikkat edin.)
Savaşçı Orta saha – Savunma(Belirttiğim gibi top kapma ve markaj.)
Orta Saha Göbek – destek

Ofansif Oyun Kurucu – destek
Tam Forvet – destek ( Zihinsel özelliklere dikkat)
Yaratıcı Forvet – hücum ( pası iyi ve sol ayaklı)
Fırsatçı Golcü – hücum

 Son Yorumlar