Duyurular
  • Twitch.tv Yayınlarımız Çarşamba ve Cumartesi Günleri 11'de Katılmak İçin www.twitch.tv/mrdirewolff
  • Youtube Videolarımız için https://www.youtube.com/cancomertler adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Facebook Grubumuza katılıp diğer oyuncular ile bilgi alışverişine katılabilirsiniz

Football Manager 2019 Alt Lig Rehberi İpuçları

Football Manager 2019 Alt Lig Rehberi

Yılmaz Vural , Fm 2019 Alt Lig Rehberi

 

Merhaba değerli Fmturks.com takipçileri bugünkü rehber konumuz bir çok kişinin yapmak istediği ancak cesaret edemediği Alt Lig Menajerliği konusunda sizlere Football Manager 2019 Alt Lig Rehberi yazımız ile güzel bir içerik hazırladık.

Football Manager 2019 Alt Lig Tecrübem

Birçoğunuz beni zaten tanıyor ancak yinede sen kim oluyorsun diyenler için kısaca alt lig tecrübelerimi anlatıyım, amatör lig yaması ile yönettiğim Muratpaşa Bld Spor ile Uefa kupası , Altınordu ile Şampiyonlar ligi ve benzeri bir çok takım ile başarım vardır. O yüzden bu yazıda kişisel tecrübelerim Football Manager 2019 Alt Lig Rehberi yazısı altında sizlerle  paylaşacağım.
 

Fm 2019 Alt Lig Taktiğim Nasıl Olmalı ?

Biliyorum hepiniz idealist menajerler siniz takıma kendi taktiğinizi oturtmak bu taktik ile dünyayı dize getirmek istiyorsunuz. Ancak kadronuz sizin isteklerinizi karşılayabilecek kapasitede mi ?

Oyununuzu kurdunuz , büyük database ile oyuna başladınız (Nasıl Yapıldığını Öğrenmek İçin Tıkla) , Başkanla konuştunuz ve asistan menajerinden gerekli bilgileri aldınız şimdi durmanız gereken zaman alt lig de takım yönetiyorsanız en uzun vakit harcayacağınız zaman geldi çattı TAKTİK , öncelikle alt ligler için hazırlanmış özel taktikler dışındaki taktikleri kullanmayı unutun.

Takımınız da ki hiçbir oyuncu 90 dk pres yapamaz hızlıca geri dönemez kontraları usta ayaklar gibi bitiremez yada %60-70 topla oynamayı yapabilecek pas kalitesine sahip, burada ilk yapmanız gereken şey elde avuçta bütçe olmadığı için kadrodaki oyuncuların mevki rol özelliklerine bakarak çıkartılabilecek en iyi dizilişi sağlamak dikkat edin sadece dizilişi hazırlamanızı söyledik henüz talimatlar bireysel direktifler yada oyun tarzı hakkında bir bilgi vermedik,bu yazı www.fmturks.com’a özel hazırlanmıştır

Fm 2019 Alt Lig Talimatlar

Dizilişiniz hazır peki bu dizilişe en uygun oyuncu talimatları neler diye düşünüyorsanız düşünmeyi bırakın çünkü dizilişe göre değil oyuncularımıza göre oyun stilimizi belirleyeceğiz.

Bu noktada sizlerin biraz kişisel futbol bilgisi devreye girecek kadronuzda 11 oynatmayı düşündüğünüz oyuncuları inceleyin.

Özelliklerini personel raporlarına bakın eğer elinizdeki kanatlar skorer kanatlar ise orta açma yetenekleri düşük ancak bitiricilik leri yüksek ise ona göre yok tam bir kazma ama çok hızlı ise ona göre bir talimat vermemiz gerekiyor.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken husus takımın bütün talimatlara uyamayacağını bilmek ve olabildiğince az talimat vermek bakın bu kısmı hayat kurtaracaktır arkadaşlar .

Örnek vermek gerekirse defanstan kısa pasla çık , göbekten oyna, içe kat eden oyuncuyu gör yerine , sadece içe kat eden oyuncuyu gör demek daha faydalı olacaktır, alt ligde oynuyorsanız oyun anlayışımız mutlaka dengeli ve kontrollü olmak zorunda.

Daha öncede dediğim gibi 90 dk önde basacak sürekli hücum yapacak bir kadromuz yok ve oyuncularımız birden fazla mevkide oynayamayacak kadar yeteneksiz doğal olarak akıcı oyun stiline uygun değil.
Geldik oyuncuların bireysel talimatlarına şimdi birçok football manager oyuncusu oyuncuların sadece özelliklerine bakıp oyuncuyu tercih ediyor (özellikle REGEN Oyuncular) şimdi gerçek hayatta düşünelim sizlere 3 tip sağ kanat ismi söyleyelim Q7 ile  Feghouli , Podolski şimdi 3 tip sağ kanat değil mi ?

Teknik bazda bakıldığında 3 oyuncu da sağ kanat olsa da 3 oyuncu da bam başka oyun tarzına sahiptir ;

3 ünü incelediğimizde
Q7 bireysel yeteneği yüksek uzaktan şut yada içe kat etmeyi çok gerçekleştirmez
Feghouli kanattaki oyun kurucu gibidir topla daha çok oynar orta sayısı azdır skora daha yatkındır
Podolski kanat oyuncusundan çok bir forvet gibi oynar sık sık topla çapraz koşu yapar uzaktan şutlar yada araya atılan toplar ile skoru arar

Şimdi elimizdeki kanatlara baktık bireysel rolüne baktık Kanat oyuncusu yemyeşil parlıyor direk seçtik ?

Geçmiş olsun yeni bir verimsiz oyuncunuz oldu, peki ne yapmamız gerekiyor öncelikle oyuncu özelliklerine bakmalıyız oyuncumuzun bitiriciliği belli bir kalitenin üzerinde ise kanat forvet hız hızlanma orta yapma yüksek ise kanat oyuncusu , pas karar alma gibi özellikleri yüksek ise kanattaki oyun kurucu rolünü kullanabilirsiniz peki sadece bunlar yeterli mi ?

Tabi ki hayır orta saha oyuncunuza baktınız uzaktan şutu gerçekten yüksek hemen talimatta yapıştırdınız sık sık uzaktan şut dener peki oyuncu bunu denemiyorsa ?

 

Burada da göründüğü gibi raporlar sekmesinde oyuncumuzun kaleyi gördüğünde vurduğunu görüyoruz.

Biz bu oyuncuya vurma destekte vuracak peki özelliği yeterli mi uzaktan şut yeteneği yeterli ise bu oyuncuya uzaktan şut talimatı vermek bizim için ekstra bir skor opsiyonu oluşturacaktır.

Bu yazı www.fmturks.com’a özel hazırlanmıştır

Football Manager 2019 Alt Lig Taktik Anrenmanı

Bu alan benim için en kritik noktalardan biri , gerek tesislerin kalitesi gerek antrenör ekibimizin kalitesi oyuncularımızı maç taktiğine hazırlama konusunda sıkıntı yaşatıyor.

Taktiğimizi kaydetme işlemini yaptıktan sonra taktiğimiz resimde gördüğünüz gibi 3 kere ekleyin ve ilk tercihi seçip “idman yapılan ana taktik” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Bu şekilde takımınız taktiği daha hızlı ve etkili kavrayacak.

Eğer ki doğru taktiği oluşturdu iseniz sürekli aynı taktiği çalıştıklarından hata yapma olasılıkları azalacaktır

 
 

 

Football Manager 2019 Alt Lig Mali Durum

Birçok alt lig takımının borcu olmasa da kasadaki para bir hayli azdır bu durumu arttırmak için izlenmesi gereken yollar tabi ki var.

Klasik olarak düşünürsek ekonomimizi düzeltmek için ne yapmak gerekir

  • Gelirleri Arttırmak
  • Giderleri Azaltmak

Football Manager 2019 Alt Lig Gelirleri Arttırmak

Bunun için herkesin farklı yolları vardır elbette , benim size önerilerim ise ilk yapmanız gereken hazırlık maçlarının tamamını iptal etmek olacaktır.

Şimdi hazırlık maçlarını planlarken izleyebileceğiniz  en etkili taktik evimizde büyük  takımlarla oynayıp bilet , maç günü satışı ve en önemlisi TV geliri elde etmek ben genelde 3 tane düşük kalibre 7-8 gol atacağım takımla başlıyorum.

Böylelikle takım moralleri ve oyuncu öz güveni artıyor.

Ardından 3-4 adet eş değer güçte rakip ile deplasman maçı takımı ve kadroyu taktiği denemek için , 3-5 adet büyük takım ile maç tamamen para kazanmak adına , 3 adet çok düşük güçte takıma 7-8 gol atıp lige moralli başlamak.

Bir diğer yol ise sezon başında hemen gerçekleştirmesi zor olsa da kulübümüze kardeş kulüp bulmak bu hem yıllık para girişi hem hazırlık maçı hem de ücretsiz oyuncu kiralama seçenekleri ile sizlere büyük katkı sağlayacaktır.Football Manager 2019 Alt Lig Giderleri Azaltmak

Birçoğunuz şu an giderleri nasıl azaltacağım oyunda böyle bir seçenek yok diyebilir ki bu konuda hepiniz haklısınız , ama müdahale edebileceğimiz yerler de tabi ki var.

Öncelikle antrenör ekibimize bakıyoruz ve işimize yaramayacak değerlendirmeyeceğimiz antrenörlere bakıyoruz burada basit matematik devreye girecek arkadaşlar.

Örnek verelim aylık 100 tl kazanıyor 24 ay daha sözleşmesi var bize bu antrenörün maliyeti 2400 tl serbest bırakmak istediğimizde bu bedelden aşağıda bir rakamı kabul ediyorsa hemen yollarımızı ayırıyoruz.

2. aşama ise alt yapımızda potansiyeli olmayan oyuncular.

Öncelikle işimize yaramayacak bütün oyuncuları satmaya çalışıyoruz bedeli ne ise o fiyattan.

Bir kısmı tabi ki satılmayacak bu sefer bedelinin yarısı fiyata satmayı deniyoruz.

Yine bir kısmı satılmayacak, şimdi ise bedavaya kulüplere öneriyoruz.

Bir çoğunu satsak da  %60-70 civarı hala kulübümüzde kalacaktır.

Bu oyuncuları ise ilk önce maaşının tamamı karşı taraf ödeyecek şekilde kiralamayı deniyoruz.

Gidenler gitti kalanları %50 maaş ile kiralamayı deniyoruz yine elimizde kalanlar olacak bu oyuncuları ise demin antrenörde yaptığımız gibi maaş- fesih bedeli farkını hesaplayıp serbest bırakıyoruz.(Buradaki her fesih bedeli transfer bütçenizden düşecektir.Maaş bütçenizi transfer bütçesine aktarın.)
 

Football Manager 2019 Alt Lig Transfer

Gözleriniz büyüdü öyle değil mi?

Bir çoğumuzun oyunda en sevdiği aşama ama bizim paramız yok.

Bedelsiz oyuncu getirecek itibarımız yok.

O zaman kurtarıcımız kim oluyor tabi ki kulübünde süre alamayan genç yetenekler peki en etkili gençleri nereden nasıl bulacağız ?

Football Manager 2019 Alt Lig Transfer

1.Sağ tarafta da gördüğünüz Takım Raporları > Takım Raporu Al > Hangi kadrosu hakkında ise onu seçip oradaki oyuncular hakkında gözlemci yada asistan menajerimiz sayesinde rapor almış olacaksınız.

Burada kulübün kiralamaya sıcak baktığı oyuncular ve bedelsiz gönderebileceği oyuncuları görebilir.

Kadromuzun eksik yerlerine bu oyuncuları alabilirsiniz bu aşamadaki tavsiyem hiçbir şekilde para ödememek ve oyuncuları 2 sezonluğuna kiralamak.

 

2. aşama ise daha önce youtube yada twitch yayınlarımızı takip edenlerin zaten bildiği bir taktik fotoğraflarla açıklayalım gözlemleme > oyuncular ekranına geliyoruz sağ taraftaki yeni aramaya tıklıyoruz.

Fm 2019 Alt Lig Rehberi

Burada ben bir bedelsiz Forvet oyuncusu arayacağım sağ üst taraftan oyuncu sözleşme durumunu boşta yada sona ermiş kısmına getiriyoruz.

Sonra sol taraftaki saha ekranından mevkimizi seçiyoruz .

Buradaki kritik nokta oyuncu rolü fark etmez kalacak.

Çünkü bu seviyedeki oyuncular pivot santrafor görünüyor ama 1.55 boyu olabiliyor yukarıda anlatmıştım bu olayı.

Oyuncu Rolünü Seçeceğimiz Aşama tam olarak burası burada.

Taktiğimiz de ne tarz bir oyuncuya ihtiyacımız varsa onu seçebilir.

Yada ne tarz bir oyuncuya ihtiyacınız varsa o rol için sizce önemli olan özellikleri tikleye bilirsiniz.

15 filan yapmayın burada özelliği 12-13 bandından başlatıp kademeli olarak düşürün.

Oyuncu özelliklerini seçtikten sonra  önceki ekrana dönecek ve sağ taraf da x/x oyuncu özelliği eşleşsin demek bunu da örnekle açıklayalım.

Özelliği 13 seçtiniz ve 10 tane özellik seçtiniz o zaman burada 10/10 özellik eşleşsin yazar.

Bunun anlamı da seçtiğim özellikleri en az 10 olanları göster tabi ki bütçemiz ve itibarımıza göre oyuncu çıkmayacaktır.

Benim önerim %60-%70 çok iyi %50-%40 idare eder yani 10 özellikten en az 4’ü eşleşmeli.

Kadromuzda hazır ise yeni sezona başlayabiliriz.

Başlangıç aşamasının detaylı anlatımının olduğu bir rehber oldu umarım faydalarını görür ve sonuçlarınızı bizlerle paylaşırsınız iyi oyunlar

Diğer Rehberlerimiz İçin TIKLAYINIZ

 

Kaynak belirterek (Link Çıkışı Yapılarak ) yazıyı paylaşabilirsiniz

 

 Bir önceki yazımız olan Fm19 Blister Logo Paketi başlıklı makalemizde Fm19 Blister, Fm19 Blister Logo ve Fm19 Blister Logo Paketi hakkında bilgiler verilmektedir.