Antrenör Ekibi Değerlendirme ve Arama

 Duyurular
 • Twitch.tv Yayınlarımız Çarşamba ve Cumartesi Günleri 11'de Katılmak İçin www.twitch.tv/mrdirewolff
 • Youtube Videolarımız için https://www.youtube.com/cancomertler adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 • Facebook Grubumuza katılıp diğer oyuncular ile bilgi alışverişine katılabilirsiniz

Hepiniz hoşgeldiniz, bugün sizlerle Fm2018 Antrenör Ekibi Değerlendirme ve Arama hakkında konuşacağız. Eğer, ‘oyuncularım antreman kalitesinden şikayet ediyor, kaliteli antrenör bulamıyorum’ derdiniz varsa doğru yerdesiniz. Uzun bir yazı oldu ama sizi temin ederim ki boş bir yazı değil. Hadi bakalım başlayalım:

Her FM serisinde olduğu gibi, FM2018 de birbiriyle ilintili sistemler üzerinden ilerler. Teknik ekip ise tesislerinizle birlikte çalışır.

Kaliteli  antrenör ve kaliteli tesis sizi ve oyuncularınızı inanılmaz yerlere çıkarabilirken, önemsememeniz durumunda takımınızdan ve oyuncularınızdan çok şey götürecektir. Şimdi bu ikilinin ilk ayağını inceleyeceğiz; Antrenörler.

Futbol eğer bir savaşsa, teknik ekibiniz sizin komuta kademenizdir. Ne kadar iyi olurlarsa oyuncularınızı o kadar etkili kılarlar.

Peki teknik ekip seçerken neler önemlidir?

 

-Yıldız, antreman kalitesini belirlemek için kullanılan derecelendirme sistemidir, antrenörlerin yetenekleri ile belirli hesaplamalar yapılarak ortaya çıkar.

-Antrenör alırken ilk etapta hangi antrenman kategorisi için kullanacağınızı belirleyin. Zira 6 adet 4 yıldız seviyeli hücum antrenörü, size faydadan çok zarar verecektir. Bunun yerine 1 adet 4yıldızlı hücum antrenörü alıp eğer diğer kategorilerinizde eksik yoksa 2 adet ortalama antrenör alıp iş yükünü hafifletme seçeneğini kullanabilirsiniz.

 
 

 

-Antrenman kalitesini yükseltirken mümkün olduğunca zayıf olduğunuz bölgeleri güçlendirerek ilerleyin. Örneğin 3 yıldızlık Top Kontrolü antrenörünüz varken, 3,5 yıldızlık savunma antrenörünüz yerine 4 yıldızlık savunma antrenörü aramaya öncelik vermeyin. Unutmayın en zayıf halkanız güçlüsünüz.

 

-Antrenörlerde oyuncular gibi sözleşme imzalarken takım itibarı, oyuncu seviyesi ve mali durumunuza dikkat ederler. Antrenör seviyesi yükseltirken en çok zorlanacağınız konu mali durumdur. Çünkü transfer bütçesi ve maaş bütçesi en kötü ihtimalle her sezon güncellenirken, staff maaşlarını güncellemek için sizin yönetimden talepte bulunmanız gerekir.

 

 

Maaşımız yeterli, eksik bölgelerimizi de belirledik, şimdi özelliklerine göre antrenörleri nasıl değerlendireceğimize bakalım.

 
 

FM2018 de değerlendirmeye alacağımız özellikleri 3 kısma ayırabiliriz. Antrenörlerin temel özellikleri, olsa iyi olur özellikleri, olmazsa olmaz özellikleri:

 • Temel özellikler:

Tüm antrenörlerde kararlılık, disiplin seviyesi ve motivasyon ortak etki özellikleridir. Kaliteye etki bakımından son grupta yer alır. Sınavlardaki zor sorular gibi düşünün, yapamazsanız ortalamada kalırsınız, ama yaparsanız zirveye çıkarsınız. İleride kolaylık olması açısından bu 3lüye “kdm” diye kısaltacağız. Bu özellikler görsellerde kırmızı olarak çerçevelenmiştir.

 

 • Olsa iyi olur özellikleri:

Her antenör grubunda bulunmaz, antrenmanın kalitesinde ana rol oynamaz daha çok destek  rolünü üstlenir. “kdm” den daha etkilidir. Bu özellikler görsellerde mavi olarak çerçevelenmiştir. 

 • Olmazsa olmaz özellikler:

 

Antrenman kalitesinde ana rol oynar. Bu özelliği yeterli değilse, sözleşmeyi hiç düşünmeden, başka antrenörlere yönelmeniz faydanıza olacaktır.  Bu özellikler görsellerde yeşil olarak çerçevelenmiştir.

 

Fm 2018’de 10 farklı antrenman kategorisi vardır. Bunların 3ü kaleciler geliştirme, 2si kondisyon (fiziksel özelliklerin gelişimi), geri kalan 5 kategori ise oyuncu geliştirme kategorileridir.

FM2018 de ANTRENMAN KALİTESİ

Antrenman kalitesini hesaplarken özellikler etki katsayıları ile çarpılıp, daha sonra toplandığında size antrenörün kalitesini verecektir. Örn: Kondisyon/kdm=9/2 Kondisyon*9+2*(k+d+m) şeklindedir.

 

 
 

Güç-Aerobik Antrenörü:

Olmazsa olmaz özelliğimiz kondisyon antrenörlüğü. Etki katsayısı: kondisyon antrenörlüğü/ kdm=9/2

 

 

Taktik Antrenörü:

Olmazsa olmaz özelliğimiz, taktik. Etki katsayısı ise: taktik/ kdm=2/1

Top kontrolü Antrenörü:

Olmazsa olmaz özelliği, teknik, olsa iyi olur özelliği, zihinsel. Etki katsayısı: teknik/ zihinsel/kdm/=6/3/2

 

 

Savunma Antrenörü:

Olmazsa olmaz, savunma. Olsa iyi olur, taktik. Etki katsayısı: savunma/taktik/kdm=8/2/2

Hücum Antrenörü:

Olmazsa olmaz hücum, olursa iyi olur taktik. Etki katsayısı: hücum/taktik/kdm=6/3/2

Şut Antrenörü:

Olmazsa olmaz teknik, olursa iyi olur hücum. Etki katsayısı: teknik/hücum/kdm=6/3/2

Kaleci Antrenörü:

Olmazsa olmaz kalecilik antrenman yetenekleri. Etki katsayısı=kaleci/kdm=2/1

Antrenör özelliklerini, ilgili katsayılarla çarpıp topladığınızda size antrenörün o antrenman programı için gücünü  bulabilirsiniz. Bu işlem baya uzun ve yorucu olduğu için, sizlere kolaylık olması bakımından sizlere bu sistemle hazırlanmış ve daha ayrıntılı olması açısından düzenlediğim excel dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.

Antenör

 
 

ANTRENÖR ARAMA

Antrenör bulma konusunda ise şunu yapmalısınız yerine, FM2018 de kendi kullandığım yöntemi adım adım sizlerle paylaşacağım. Size de mantıklı gelmesi halinde kullanabilirsiniz.

*             Örneğin uzun süredir sürdürdüğüm 24Erzincanspor için hücum antrenörü arıyor olalım. Personel Arama sekmesinden sağ üstteki Yeni Arama butonu bizim zaman kazandırıcı öğemiz olacak.

*             Teknik Heyet Görevinden Antrenörü seçtikten sonra,

*             Özellikler seçeneğinden tüm antrenörlerde olmasını beklediğimiz Kararlılık, Disiplin Seviyesi ve Motivasyonu seçiyoruz. Takımımızın itibarı ve mali gücümüze göre bu özelliklere alt sınır getiriyoruz. Lige şampiyonluğuna oynayan bir takım için ben bu değeri 15 olarak belirledim. Sizde kafanıza göre bir değer verebilir, isteklerinize uygun bir antrenör bulana kadar 1’er azaltarak aramayı yapabilirsiniz. bu konuda çok seçici olmayın çünkü kdm dediğimiz gibi ek kalite getirir.

*             Daha sonra hücum antrenörleri için en önemli özellik olan hücum özelliğine göre sıralayıp, taktiksel antrenörlüğü de göz önünde bulundurarak adaylarımızı belirleyip sözleşme öneriyoruz.

Unutmayın FM2018 de başka bir takımın antrenörüne teklifte bulunduğunuzda tazminat bedeli ödersiniz ve bu sizin transfer bütçenizden düşer.
Eğer bu rehber yazımızı beğendiyseniz daha fazlasını için tıklayınız. Bol FM’li günler.

 • author image
  Doğukan Nazario Cevapla
  Ağu 1, 2018 @ 10:03 am

  çok kral bir inceleme 🙂
Son Yorumlar