4-2-3-1 TAM SAHA PRES

 Duyurular
 • Twitch.tv Yayınlarımız Çarşamba ve Cumartesi Günleri 11'de Katılmak İçin www.twitch.tv/mrdirewolff
 • Youtube Videolarımız için https://www.youtube.com/cancomertler adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 • Facebook Grubumuza katılıp diğer oyuncular ile bilgi alışverişine katılabilirsiniz

İncelemeler serimiz hız kesmeden devam ediyor, bu kez de Türkiye A milli takımı için kullandığım 4-2-3-1 TAM SAHA PRES taktiğini incelemek üzere sizlerleyim. Sonuçlar yazının sonunda sizlerle paylaşacağım. Sonuçları incelerken milli takım fikstürünün 3-4 günde iki maç şeklinde olduğunu göz önüne alın, yani her iki maçtan birine neredeyse tam rotasyon ile çıktık.
 

Diziliş:

4-2-3-1 Tam Saha Press

                İlk olarak dizilişle başlayalım. Dizilişimiz 4’lü defans, 2 merkez orta saha, sol ve sağ açık, 1 ofansif orta saha ve tek forvet şeklinde. 4-2-3-1 TAM SAHA PRES dizilişimiz standart evet, ama başarınızı etkileyen şey dizilişten daha çok taktiksel ayrıntılarda gizli.

 

Takım Talimatları:

                Takımda genel olarak felsefemiz, geniş alanda oynamak, topu şişirmek yerine ayağa paslarla rakip ceza sahasına seri şekilde girebilen kanat oyunu. Defanstan kısa paslarla çıkıp oyunu mümkün olduğunca kanatlara yıkıyoruz. Beklerimizi kanat oyunumuzun daha etkili olabilmesi için ileri çıkarıyoruz. Savunma felsefemiz ise tamamen pres üzerine, rakip kaleci dahil oyunun merkezinde tam pres uyguluyoruz. Ayakta kal talimatı oyuncularımızın kart görmelerini engellemenin yanında çalım yiyerek bölgesini boşaltmasını da engellemeye çalışıyoruz.

Oyuncu Rolleri ve Talimatları:

                Başlamadan önce oyuncu rollerinin tamamen oyuncu kalitesi ve takım uyumu ile alakalı olduğunu hatırlatmak isterim.

-Kaleci:

Eğer defansı geride kuracaksanız standart kaleci rolü yeterlidir. Defansı ileride kurmak gibi niyetiniz varsa Libero Kaleci sizin için daha uygundur. Kalecimizden istediğimiz topu degajlamak yerine beklere kısa oynayıp geriden oyunun kurulmasına katkı da bulunması.

-Stoperler:

Benim sahip olduğum gibi stoperlerinizin top kapma- markaj- hava topları iyi ama yavaş kaldığını düşünüyorsanız defansif stoper kullanabilirsiniz. Yalnız bu formatta libero kaleci kullanırsanız, stoperlerle kaleci iç içe girer ve size sıkıntı çıkarabilir.

-Bekler:

Fm kariyerlerim boyunca en önemsediğim mevkilerdir. Normal kariyerlerimde 4-2-3-1 TAM SAHA PRES için hücumcu bek tercih ederim. Ama milli takımdaki açık oyuncularının iç forvet rolüne uygun olmaması beni destek görevli beklere yöneltti. Beklerden istediğimiz şey geniş alanda oynayarak pas opsiyonlarını arttırıp, rakip savunmayı zorlamak. Beklerimize vereceğimiz talimatlardan bir diğeri ise olur olmadık yerlerden orta açmak yerine sabırlı oynayıp çizgiye inmeleri, top sürme ve dripling özelliği bu konuda önemli olacak.  Ayrıca ceza sahası kenarlarına düşen toplara sahip olup, çizgiye inerek orta açmaları. Beklerinizin mümkün olduğunca vücut zindelikleri yüksek olmalı çift yönlü oynayacakları için maç içerisinde yorulmaları muhtemel.
-Orta Saha Merkez:

Orta sahada biri iki yönlü, diğeri defansif oyun kurucu olmak üzere iki oyuncu kullanıyoruz. Defansif oyun kurucumuzdan beklediğimiz savunma ile orta saha arasında köprü olup, takımın oyun aklı olarak oyunu yönlendirmesi. İki yönlü orta sahamızdan ise orta sahada git-gel yaparak maçın her anında oyunun içinde olmasını bekliyoruz. Eğer uzaktan şut özelliği iyi değilse şut çekmesini özellikle engelleyebilir, hücumda pas opsiyonu şeklinde kullanabilirsiniz.

-Ofansif Orta Saha:Ofansif oyun kurucu olarak kullanacağımız bu mevki de hedeflerimiz, Defansif oyun kurucu ve iki yönlü orta sahanın getirdiği toplarla hücumu yönetmek.

-Sağ ve Sol Açık:

Kanat destek olarak kullanıyoruz oyuncuları. İstediğimiz ise, rakip bekleri zorlayarak çizgiden orta açmaları. Kurulu savunmaya karşı taç çizgisinin orta bölgelerinden orta yapmaktansa, topu sürerek korner çizgisine inip savunmanın dengesini bozmaları.

-Forvet:

Kanatlar üzerinden oynadığımız için hava toplarında etkili bir forvet işimize yarar. Forvet oyuncumuzdan ayrıca kaleci ile savunma bağlantısını kesmesini, o bölgede rahat top yaptırmamasını bekliyoruz.

Rakip Oyuncu Talimatları:

Öncelikle rakip oyuncu talimatlarını maçtan maça değiştirmek yerine, ezber olması amacıyla her maçta aynı şekilde ayarlıyorum. Sahanın göbeğindeki ofansif orta saha ve forvetler hariç tüm oyunculara pres uygulayıp oyunu ortadan kurmalarını engellemeyi hedefliyoruz. Top kanatlara geçince de ters ayağını kullanmasına zorlayarak etkinliğini azaltmaya çalışıyoruz. Kanat ve forvetlerde talimatımız ters ayağını kullanmaya zorla. Ofansif orta sahaya pres yapmamamızın sebebi ise forvetin kullanabileceği boş alanlar bırakmamak.

4-2-3-1 TAM SAHA PRES in olumlu yönleri:

-Tek oyuncuya bağlı değil takım oyununa bağlı bir sistemdir. Rakip bir oyuncuyu etkisiz hale getirdiğinde yada o oyuncunuz gününde olmadığında sistem çökmez.
-Hemen her takıma uygundur. Sistemi denemek için ekstra oyuncu gerektirmez.
4-2-3-1 TAM SAHA PRES in olumsuz yönleri:

-Oynadığım tüm takımlarda savunma arkasına atılan toplar başıma bela oldu. Belki oyuncu kalitesiyle çözülebilir ama ben çözemedim.

-Çok bilinen ve kullanılan bir dizilişin talimatlarla düzenlenmiş hali olduğu için çözülmesi kolaydır. Bu taktiği kullanırken elinizin altında mutlaka alternatif bir taktiğin bulunmasını tavsiye ederim.

Sonuç:

4-2-3-1 TAM SAHA PRES taktiğini 18’e ilk başladığımda Galatasaray’da kullanmış, yanlış hatırlamıyor isem 6. Sezonda CL’yi almıştım. Patlayan bir save dosyası olduğu için o kariyere ait bir görsel paylaşamayacağım. Görsellerimiz ise 2023 ve 2024 Türkiye Milli Takımı’ndan paylaşılmıştır. 
 

 

Diğer taktik incelemelerimiz için tıklayınız.

Sizlere faydalı olması dileği ile, Allah wonderkid’lerinize zeval vermesin..

 • author image
  Melih Cevapla
  Kas 4, 2018 @ 21:54 pm

  Downloadı koymayı mı unuttunuz?

 • author image
  Can Cömertler Cevapla
  Kas 5, 2018 @ 8:26 am

  Melih merhaba downloadı kasıtlı olarak koymadık biz hazır şeylerden çok taktik yapımınn mantığını öğretmek istiyoruz en azından baka baka yaparak oyuncuların nasıl taktık yapıldığını öğrenmesini istedik
Son Yorumlar